A Földet nem nagyapáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön”

A Földet nem nagyapáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön”

A napokban sokszor és sok hírcsatorna foglakozott a levegő minőségének romlásáról.

Jelenleg a „London típusú” szmog fenyeget minket. Ilyenkor a levegőben található szennyező anyagok (füst, korom, szén-dioxid, szálló por, nitrogén-oxidok, stb.) összeállnak a levegőben lévő vízpárával, köddel, és tartósan megmaradnak a légkörben, a talaj közelében.  A sűrűn lakott helyeken több jármű közlekedik egységnyi területen, és több fűtőanyagra van szükség. A több jármű és a több fűtőanyag több szennyezést termel, ami ráadásul kisebb helyen oszlik el, ezért felhalmozódnak a légszennyező anyagok, így nagyobb a szmog valószínűsége.

A levegő szennyezettségét mindenki könnyen észreveheti, saját magán tapasztalhatja. Legtöbbünk biztosan észlelt már olyan testi tüneteket, leginkább nagy, forgalmas városokban, mint például a könnyező szemek, köhögés vagy sípoló légzés, amikor ez leginkább a légszennyezettségre volt fogható. A szennyezett levegő még egészséges embereknél is okozhat légúti irritációt vagy légzési nehézségeket testmozgás vagy szabadidős tevékenységek végzése közben. A valós kockázat az egyén aktuális egészségi állapotától, a szennyező anyag típusától és koncentrációjától illetve attól függ, hogy mennyi ideig van kitéve a szennyezett levegő egészségkárosító hatásainak.

 

A légszennyezettséggel kapcsolatos egyik gyakori tévhit, hogy a közlekedés miatt rossz a levegő. A közúti közlekedés hatása természetesen nyilvánvaló: elsősorban a dízelautók kibocsátása, a súrlódó fékbetétek és gumiabroncsok kopása miatt rengeteg káros részecske kerül a levegőbe, de ennek aránya korántsem akkora, mint gondolnánk. 

2008–2010 körül a többszörösére emelkedett a vegyes tüzelésű kazánok eladása

Azokban az években több tízezer darab kazánt eladtak – egyes becslések szerint akár százezret is –, ráadásul a gyenge minőségűt is elvitték, csak az számított, hogy olcsó legyen. Azóta visszaállt a korábbi szintű forgalom, de a vegyes tüzelésű kazánnal rendelkező háztartások zöme nem állt vissza gázra. A háztartások egyre nagyobb mértékben felelősek a levegőszennyezésért. a levegőt sokkal jobban szennyező fűtőanyagokat használnak, mert azok olcsóbbak, de nem veszik figyelembe a környezet- és egészségkárosító hatásokat, illetve a fűtőértéket.

 

A lakossági tüzelő berendezések kibocsátása Magyarországon még nem szabályozott, ez az uniós szabályozás alapján a 2020-as évek elejétől kötelező.

A fűtésből származó környezetszennyezést megelőzhetjük takarékosabb fűtéssel, jobb hőszigeteléssel, alternatív energiaforrások használatával.

A hőszivattyú a levegőből - ami ingyen van -  nyert energiát használja az épület fűtésére, hűtésére, melegvíz előállítására. Nincs káros anyagkibocsátás!

A hőszivattyú a modern, környezetkímélő, gazdaságos fűtés-hűtés jövője!