Levegő………, még Marilyn-nek is szüksége volt rá.

Levegő………, még Marilyn-nek is szüksége volt rá.

Gondolom sokan, legyen akár fiatalabb, akár idősebb korosztály, azonnal fel tudjuk idézni egy valódi „ikon” képét.

 

Igen, valóban emlékezetes kép, Marilyn Monroe szoknyalibbenős jelenete a világ egyik leghíresebb fotójává vált.
Ehhez persze hozzásegített a föld alól kiáramló légmozgás is, de nem csak itt fontos megemlítenünk a levegőt. Az említett képen a metró szellőző rácsán kitóduló levegő korántsem nevezhető ideálisnak kivéve, ha ehhez hasonló képi élményeket szeretnénk megörökíteni.

A friss, oxigéndús levegő elengedhetetlen szervezetünk tökéletes működéséhez.
Az általunk elfogyasztott táplálékot szervezetünk vegyi úton lebontja és a levegőből nyert oxigént felhasználva elégeti.
Ebből a folyamatos oxidációból nyerjük energiánkat.
A rossz, elhasznált, oxigénszegény szennyezett levegő nagyon sok baj és egészségügyi probléma forrása, melyek lassan fejtik ki hatásukat és alattomosan teszik tönkre egészségünket. 

Egy-két évtizeddel korábban még nem kellett a szellőztetést komolyan tervezni, mert az épületek, nyílászárók nem voltak tömörek. Egy új építésű, modern épület fokozottan szigetelt nyílászárókkal rendelkezik. E nyílászárók előnye, hogy hőszigetelésükkel energiát takarítanak meg, hangszigetelésükkel teljesen elzárhatják a külvilág zajait. A modern nyílászáró szinte teljesen lég tömör, ezért az egészséges élethez szükséges frisslevegő szellőztetés nélkül nem tud a lakótérbe jutni. Az eredmény: az elhasznált levegő káros alkotóelemei felhalmozódnak, a nedvességtartalom emelkedik, fejfájás, kellemetlen szag, rossz közérzet és gombásodás léphet fel.
Tapasztalhatjuk, sajnos csupán az ablaknyitásos szellőztetés nem elegendő és nem fogja megoldani problémáinkat. 

Ha a meleget Ön saját kezűleg az ablakon át engedi ki, akkor miért költött hőszigetelésre és jó ablakokra?

A hagyományos szellőztetést gyakorlatilag lehetetlen pontosan kézben tartani, és vitathatatlan hátránya, hogy a szellőztetéssel értékes energiát pumpálunk a szabadba. A hőcserélős lakásszellőztető rendszerek pontosan a szükséges friss levegő mennyiséggel látják el az épületet. Egy ilyen rendszer birtokában már nincs szükség az ablaknyitásra, így nem csak energia takarítható meg, hanem kifejezetten jó minőségű friss levegőt juttat az épületbe.

Hővisszanyerővel a meleg levegő nem az utcát fűti, hanem a lakásban hasznosul.

2020-tól olyan szigorú épületenergiai előírások lépnek érvénybe, amelyek lehetetlenné teszik majd a hővisszanyerő nélküli építkezést. A hővisszanyerés nélkül épületének fűtési és hűtési igénye (költsége) duplája is lehet!

 

Az ilyen szellőztető rendszerek központi eleme a hővisszanyerő, idegen szóval rekuperátor. A gépen halad át az épület összes szellőző levegője, családi ház nagyságrendben óránként 150-300 m3/h. A hővisszanyerős szellőztető az épület belső levegőjének hőtartalmát (esetenként páratartalmát) újra hasznosítja, visszanyeri, emiatt az épület kisebb fűtési és hűtési energiát igényel, tehát a fűtési és hűtési költségek alacsonyabbak lesznek, illetve új épület esetén kevesebbet kell ezekre költeni. A hővisszanyerő ezen felül biztosítja a lakás megfelelő légminőségét is (állandóan pollenmentes, szűrt levegő).

Legfontosabb előnyei?

·        akár a fűtési energia 50%-a is megtakarítható a szellőztetés során

·        szabályozott légcsere (nincs felesleges szellőztetés a fűtési időszakban)

·        védi az épület állagát (a lecsapódó víz és vízkárok ellen)

·        aktív szénszűrővel szagmentes levegő bejuttatása (ha közelben tüzelnek, lombot égetnek)

·        a penészedés lehetőségének kizárása

·        pollenmentes levegő bejuttatása (pollenszűrő beépítésével)

·        folyamatosan jó minőségű levegő nagyfokú kényelem

·        környezetbarát technológia

·        környezeti zajok kiszűrése

Röviden: friss, pollenmentes levegő a nap minden percében és mindez a legkevesebb energiaveszteséggel.