Szellőztetéssel pénzt spórolni?

Hogy ezt gépesíteni kellene, mármint a szellőztetést???

De valójában miért is kell ez nekünk, és eddig miért nem kellett?


A régi ablakok rosszul záródnak, ha fúj a szél, mozognak a függönyök. Szellőztetni teljesen felesleges, mert a nyílászárók hézagain olyan sok levegő jön be, amely bőven fedezi a lakók egészséges oxigén szükségletét. Ennek javítása érdekében házunkat, lakásunkat igyekszünk kívülről szigetelni, viszont ezzel szinte teljesen megszüntetjük a falak „légzését”. A jó minőségű új ajtók és ablakok minden szempontból kívánatosak, viszont aki modern nyílászárókat építtet otthonába, annak mindenképpen számolnia kell azzal, hogy a nyílászárók cseréjével párhuzamosan gondoskodnia kell a megfelelő szellőztetés kialakításáról is.

Tudomásul kell vennünk, hogy szinte minden emberi tevékenység páratermeléssel jár. 
A kilélegzett levegő vízpárát tartalmaz. A főzés, melegvíz használat szintén vízpárát termel. A házban több helyen képződhetnek kifejezetten kellemetlen szagok. Az izzadtság-, bőrszag lassan összegyűlik a házban. Ezen "illat-halmaz" valószínűleg egy munkásszállón mind a mai napig szalonképes lenne, de szerencsére a legtöbb ember már máshogy gondolkodik. Mára a "komfort" fogalmához már nem csak az tartozik hozzá, hogy meleg van a lakásba, de az is, hogy a lakás levegője friss, szagoktól és párától mentes legyen.
Ráadásul új probléma is keletkezett: amíg a 80-as évek világában a pára az ablakok nyílásain távozott, addig ma a leghidegebb felületekre (hőhidak) csapódik ki, és fekete penészgombát táplál... Ilyen csak a legszegényebbek házában volt annak idején!

 

A modern építészeti megoldásoknak, kiváló hőszigetelő anyagoknak és nyílászáróknak köszönhetően az épületekben elengedhetetlen a megfelelő szellőztetésről gondoskodni. Az egyre szigorodó energetikai előírások eredményeként 2018. január elsejétől, középületeknél 2015.-től már csak olyan új építésű ingatlan építhető, ami megközelíti a passzívház építésénél meghatározott követelményeket. A fent említett változások értelmében az épületekben megfelelő komfort kialakításához elengedhetetlen alkotóelem a kényszeráramlású  hővisszanyeréssel ellátott szellőztető berendezések telepítése.

Ezzel a módszerrel a fűtési és hűtési energia költségek is jelentősen csökkenthetők.

hővisszanyerős szellőztető az épület belső levegőjének hőtartalmát (esetenként páratartalmát) újra hasznosítja, visszanyeri, emiatt az épület kisebb fűtési és hűtési energiát igényel, tehát a fűtési és hűtési költségek alacsonyabbak lesznek, illetve új épület esetén kevesebbet kell ezekre költeni. A hővisszanyerő ezen felül biztosítja a lakás megfelelő légminőségét is (állandóan pollenmentes, szűrt levegő).

 

  Legfontosabb előnyei?


- akár a fűtési energia 50%-a is megtakarítható a szellőztetés során

- szabályozott légcsere (nincs felesleges szellőztetés a fűtési időszakban)

- védi az épület állagát (a lecsapódó víz és vízkárok ellen)

- aktív szénszűrővel szagmentes levegő bejuttatása (ha közelben tüzelnek, lombot égetnek)

- a penészedés lehetőségének kizárása

- pollenmentes levegő bejuttatása (pollenszűrő beépítésével)

- folyamatosan jó minőségű levegő nagyfokú kényelem

- környezetbarát technológia

- környezeti zajok kiszűrése

 

Röviden: friss, pollenmentes levegő a nap minden percében és mindez a legkevesebb energiaveszteséggel.