Hőségben nincs kedvem…..

Nyáron, amikor magas a környezetünk hőmérséklete, a szervezetünknek belül sokkal kevesebb hőre van szüksége. Kókadoznak velünk együtt a növények, a síneket hűteni kell. Vízparton komfortosabban érzed magad, de ott is érdemes odafigyelni a táplálkozásra, hogy kíméld magad a magas hő okozta ártalmaktól. A szervezetben található víz befolyásolja a vérnyomást, emésztést, a salakanyagok távozását, test hőmérsékletet, ízületek állapotát. Amikor a vízfelvétel csökken, illetve a vízleadás fokozódik, a szervezetben könnyen előfordulhat dehidratáció (kiszáradás), ami hatással lesz a vérnyomásra, emésztésre, ízületek állapotára és a fizikai és szellemi teljesítőképességünkre. Fáradság, kimerültség, fejfájás, szomjúság, koncentrációzavar léphetnek fel.   

Mire figyeljünk?

Nem egyformán kellene táplálkoznunk minden évszakban. A természet is ezt igazolja.
Nyáron a hűsítő ételek érnek be (gyümölcsök, zöldségek), télen a melegítő ételek (olajos magvak).

Helyezd előtérbe a  hűsítő ételeket!

A hűsítő ételekre jellemző az alacsony zsír-, és a nagy folyadéktartalom. A hűsítő ételek közé tartoznak a gyümölcsök, zöldségek, melyeket jó nyersen fogyasztani. A nyers uborka, a dinnye különösen jó hűsítő ételek. Könnyűek, nem az emésztésre fordítja a szervezeted az energiáit, ezért nem jelentkezik rögtön evés után álmosság, amikor is rögtön a kávéval próbálsz ellensúlyozni. Késő őszig folyamatosan biztosítva van a gyümölcs, zöldség. Egy jó saláta, egy gazpacho, levesek fogyasztása után könnyűnek, energikusnak érzed magad. A gyümölcsök, zöldségek, levesek, és mártások 80-90%-a víz.

 

 

Az olaszok vallják:
„A buta ember a hőségben megiszik egy vödör vizet, az okos olasz pedig megeszik egy dinnyét.”



Az alkohol és a só mennyiségének csökkentése.

Az alkohol elvonja a vizet a szervezetedből, fölborítja a kényes egyensúlyt. A nyári hideg sör ezért nem a legjobb megoldás! Egy jó limonádé mentával sokkal jobb választás.

 

 

A só magához ragadja és megköti a vizet, ezért inkább használj sok friss fűszert helyette.
Pl. petrezselyem, koriander, bazsalikom, citromfű, tárkony, borsmenta, zsálya
Sokkal aromásabb lesz az étel és kevesebb sót igényel.

Ha hajlamos vagy izomgörcsökre
Fogyassz magnéziumban gazdag ásványvizet és élelmiszereket. Noha a halakban és a tejtermékekben kevesebb magnézium van, a szervezetben mégis jobban hasznosulnak, mert a bennük lévő magnézium a vékonybélből jobban felszívódik.

 

 

Vízfogyasztás
Mindig legyen nálad ital, elsősorban víz, például palackozott ásványvíz formájában.
Sokan vagyunk azonban, akiknek nehezére esik meginni minden nap 2-3 liter folyadékot. A titok abban rejlik, hogy naponta nyolcszor 2 dl vizet kell inni.

 

 

  MIKOR IGYÁL MINDENKÉPP?                  

  - ébredéskor

  - reggeli után

  - ebédnél 

  - egyet a kávé mellé

  - délután 

  - vacsora alatt

  - estefelé

Ma már tudjuk, hogy a kávé nem okoz fokozott folyadékvesztést, nem növeli a dehidratáció veszélyét, így a nap folyamán 1-1 cappuccino, tejes kávé, kávé is hozzájárul a folyadékszükséglet kielégítéséhez.